Ultra Blog

Blog pre ultrabežcov...

 • Domov
  Domov Toto je miesto, kde môžete nájsť všetky príspevky v blogu na celom webe.
 • Rubriky
  Rubriky Zobrazí zoznam kategórií z tohto blogu.
 • Tagy
  Tagy Zobrazí zoznam tagov, ktoré boli použité v blogu.
 • Kto bloguje?
  Kto bloguje? Hľadať svojho obľúbeného blogera na tomto webe.
 • Tímové blogy
  Tímové blogy Nájdite svoje obľúbené tímové blogy tu.
 • Prihlásenie
  Prihlásenie Prihlasovací formulár

Prečo by ste mali absolvovať aspoň jeden ultramaratón?

Pridané od dňa v Užitočné informácie
 • Veľkosť písma: Väčšie Menšie
 • Počet zobrazení: 8740
 • 0 komentárov
 • Prihlásiť sa k odoberaniu noviniek a aktualizácií
 • Tlačiť

Pochopíš až v cieli. Tak znie heslo prekážkového behu Spartan Race. Myslím, že o tom je život, aby sme sa neustále prekonávali a posúvali svoje hranice ďalej. Ako inak môžeme zistiť na čo máme a na čo nie, ak to nevyskúšame? A je jedno, či ide o kilometrový beh, maratón, ultramaratón, alebo iný športový výkon. Aj kvôli tomu sme sa s Mattom prihlásili na Štefánik TRAIL  140.

 

Nie som zatiaľ žiadny ultrabežec, vlastne ešte čakám na svoj prvý odbehnutý maratón. Mám za sebou len pár dlhších behov v prírode a Trnavskú stovku takým svojským spôsob „pár krát sa strať, ponadávaj, ale príď do cieľa“. Tento článok teda nebude o radách, tie by som skôr potreboval ja, ale o tom, čo si uvedomím pri každom dlhšom behu v prírode a prečo tieto behy (chôdza) sú fajn.

Dennodenne riešime množstvo problémov a naozaj málo času ostáva pre nás samotných. Stačí pár dlhších behov a človek má pre seba toľko času, že dokáže všetky problémy premyslieť z 300 rôznych uhlov. Žiadne maily, telefonáty, nič. Len samotná hlava. Bežať úseky s inými bežcami? Super, nové priateľstvá a  neposlednom rade zdroj nových informácii.

b2ap3_thumbnail_nocny_beh.jpg

Spoznáme nové miesta. Preteky neštartujú priamo pred vchodovými dvermi a tak máme možnosť spoznať aj nové miesta kam by sme sa možno inak nedostali. A netýka sa to len Slovenska, ale aj iných krajín. Stačí si ísť zabehať počas dovolenky a užiť si nové miesta. A áno, občas sa dá aj stratiť, ale nie je to potom ešte lepšie keď človek zájde aj inam ako pôvodne chcel?

A ten pocit, keď prídete do cieľa? Neopakovateľný! V cieli Trnavskej stovky som si neustále opakoval, že nie, toto už nikdy neabsolvujem. Niektoré veci však prídu až neskôr a už na druhý deň bol názor opačný, toto musím dávať pravidelnejšie. Stačilo, aby som začal čistiť tenisky a oblečenie a popritom sa mi v hlave rekapitulovalo čo som to vlastne prešiel. A povedzme si rovno, nie je to super prísť domov zničený a zablatený od hlavy po päty? J

Množstvo zážitkov, ktoré takto človek získa je kapitola sama o sebe. Skúste niekedy niekomu povedať, že ste dali podobnú vzdialenosť a bude na vás pozerať ako keby ste ušli z liečebne (aj keď, tie ich pohľady vyzerajú ako keby tiež utiekli z liečebne J ). Povedzte to podobnému „pacientovi“ a máte o debatu postarané.

Spomenul som už cenu? Kto iný vám za pár eur pripraví program na celý deň, množstvo zážitkov, nových kamarátstiev a hlavne pocit, že ste to dali?

Bonus navyše: počas takýchto behov dozvieme čo to nové aj o sebe. Ako sa vieme vysporiadať s nepredvídateľnými okolnosťami, stresom, bolesťou ale aj všetkým ostatným čo takéto behy prinášajú.

Áno, pre niektorých z nás bude Štefánik TRAIL 140 prechádzka peklom, ale verím, že krok po kroku sa prepracujeme k cieľu - prekonaniu samých seba.

"Myslím si, že človek je najväčší a zároveň najspokojnejší, keď zo seba vydá úplne všetko . . . a leží vyčerpaný na bojisku ako víťaz." - Vince Lombardi.

0

Komentáre

 • Zatiaľ neboli vytvorené žiadne komentáre. Buď prvým, kto napíše komentár

Napíšte svoj komentár

Host sobota, 19 október 2019