Ultra Blog

Blog pre ultrabežcov...

 • Domov
  Domov Toto je miesto, kde môžete nájsť všetky príspevky v blogu na celom webe.
 • Rubriky
  Rubriky Zobrazí zoznam kategórií z tohto blogu.
 • Tagy
  Tagy Zobrazí zoznam tagov, ktoré boli použité v blogu.
 • Kto bloguje?
  Kto bloguje? Hľadať svojho obľúbeného blogera na tomto webe.
 • Tímové blogy
  Tímové blogy Nájdite svoje obľúbené tímové blogy tu.
 • Prihlásenie
  Prihlásenie Prihlasovací formulár

Bezpečnostné desatoro nočného behu…

Pridané od dňa v Užitočné informácie
 • Veľkosť písma: Väčšie Menšie
 • Počet zobrazení: 9316
 • 3 komentárov
 • Prihlásiť sa k odoberaniu noviniek a aktualizácií
 • Tlačiť

b2ap3_thumbnail_nao3.jpgKde bude tam bude, bude jedna noc. Vlastne by ich malo byť omnoho viac pokiaľ si tú noc s veľkým „N“ chcete naozaj užiť.

 

Aj vy ste boli v detstve súčasťou nočných pochodov a hier v letných táboroch? Aj vy ste hľadali indície vedúce k rozlúsknutiu rébusu a pri každej skrýši s ďalším heslom bol bubák v pyžame blikajúci baterkou a trasúci všetkým čo má poruke. Aj vy ste si pri tom takmer vždy cvrkli do gatí? Áno? Tak vedzte, že tento scenár vás na STEFANIK TRAIL nečaká. Prečo? Lebo vám čo-to poradíme...

 

V prvom rade je dôležité vedieť, že nie je nebezpečný, pokiaľ sa budete držať našich dobre mienených rád a pokiaľ si ho sami nezodpovedným chovaním neskomplikujete. Nuž, aj také sa stáva...

Bezpečnostné desatoro nočnej fázy STEFANIK TRAIL:

1.       Skúsenosť – ak budete jedným z „vyvolených“ nočných bežcov STEFANIK TRAIL, je dôležité aby ste pred pretekmi tohto typu strávili hodiny trénovaním po lesnom teréne v noci a osvojili si špecifiká spojené s touto pre mnohých novou výzvou.

2.       Kvalitná čelovka – investujte do kvalitného a spoľahlivého sprieVODCU vašim nočným behom. Základným výberovým kritériom by mal byť výkon čelovky a rozhodne neodporúčame na trailový beh používať baterku so svietivosťou menej ako 100 lumenov. Musíte si tiež byť istí, že vám čelovka vydrží spoľahlivo svietiť po celú nočnú dobu behu a nezradí vás v najnevhodnejšiu chvíľu.

 

 

3.       Úsporné svetlo – špičkové čelovky, špeciálne vyrobené a programované pre trailový beh v noci dostali do základnej výbavy takzvané „reaktívne svetlo“. Firma PETZL do nových čeloviek zakomponovala svetelný senzor, ktorý prijíma informácie o tom ako je bezprostredné okolie bežca viditeľné, osvetlené, respektíve tmavé. Tieto podmienky sú okamžite vyhodnocované a svetlo čelovky na ne okamžite reaguje. V praxi to znamená, že ak sa bežec pozerá do diaľky v tme, čelovka svieti jasnejšie. Naopak, ak bežec pozrie do mapy alebo sa začne brieždiť, intenzita svetla sa tomu úplne prispôsobí. Šetrí sa tým nie len baterka v čelovke, ale PETZL čelovky s reaktívnym svetlom chránia aj bežcove unavené oči pred poškodením.

4.       Šírka a jas svetla sú dôležitejšie ako jeho maximálna dĺžka - maximálna šírka jasne a súvisle osvieteného priestoru vo vašej blízkosti je pre trailový beh omnoho dôležitejšia ako samotný dosvit lúča baterky pri svetelnom móde „kužeľ“.

5.       Náhradné baterky – majte vždy pri sebe náhradné monočlánky alebo náhradnú čelovku na výmenu. Nikdy nemôžete 100% zaručiť, že vaša čelovka práve prvýkrát odkedy ste ju kúpili nezlyhá. Majte skrátka aj v tomto prípade pripravený „plán B“.

6.      b2ap3_thumbnail_Petzl-light-vyklus.jpg Čítanie terénu – práve nadobudnutím skúseností s behom v teréne zistíte, že sa terén musíte naučiť čítať inak ako v denných podmienkach. Ak na prekážky pred sebou nesvietite druhým lúčom z iného uhlu, je veľmi pravdepodobné, že s bežnou čelovkou umiestnenou nad očami v smere dopadu vášho zraku na prekážku neuvidíte tieň prekážky a preto ťažšie odhadnete jej veľkosť, výšku a vzdialenosť od vás. To všetko sú veľmi dôležité informácie, ktoré potrebujete a podľa ktorých v zlomku sekundy volíte spôsob ako bežať.   

7.       Druhé svetlo, iný uhol – druhé svetlo v ruke alebo na páse či hrudi svietiace súčasne s čelovkou vám vytvorí 3D efekt pri sledovaní prekážok pred vami. Samozrejme, aj tento štýl nočného behu a osvetlenia predmetov treba natrénovať. Pohyb tela a teda aj baterky v ruke môže byť vďaka členitému terénu každú chvíľu iný. Aj preto sa musíte naučiť rýchlo vyhodnocovať vytvorený 3D obraz vznikajúci pred vami a prispôsobiť mu štýl a rýchlosť akou napredujete k vášmu cieľu.

8.       Vodotesnosť  čelovky – Murphyho zákony stále platia. Na trati začne pršať alebo si pri oddychu nevšimnete mláku, do ktorej si ruksak s čelovkou namočíte, alebo jednoducho do nejakej mláky pri pošmyknutí „zahučíte“ dole nosom, respektíve v noci dole čelovkou. Preto by aj vaša hlavná aj náhradná čelovka mali byť vode odolné, respektíve vodotesné. Máte takú?

9.       Reflexné prvky – buďte maximálne viditeľní! Majte na svojom tele pripevnené ešte nejaké prídavné svetlo alebo si na odev alebo vak pripevnite výrazné reflexné prvky, ktoré zvýšia vašu viditeľnosť a bezpečnosť.

 

10.   Rolnička / píšťalka / spev – nech je vás počuť! Spievajte si, zvoňte alebo si občas zapískajte. Píšťalka povinnou výbavou aj pre prípad, že by ste sa zranili a nemohli by ste pre zranenie pokračovať. Podľa jej zvuku vás nájdeme. Tieto použité prostriedky tiež preventívne plašia a odrádzajú od stretnutia všetko malé aj väčšie vo vašom okolí. Je tiež veľký predpoklad, že plašenie za Vás vykonajú aj rýchlejší skúsení bežci ak sa pred vás dostanú. Pridajte sa k nim a tiež dajte okoliu o sebe vedieť.

0

Komentáre

 • Dalibor Nedelka
  Dalibor Nedelka utorok, 17 jún 2014

  Skvelo napisany clanok. Mozem len potvrdit, ze do kvalitnej celovky sa oplati investovat. Chcel by som len podciarknut, ze sa netreba pozerat len nam max. Lumens, ale zobrat to v kontexte. Teda ako dlho je celovka schopna pri danom vykone svietit. Je rozdiel, ci vydrzi svietit 300 lumenov 3h alebo 6h.

 • Super User
  Super User pondelok, 17 august 2015

  Chlapi, neviete mi poradit nejaku dobru celovku, ktora sa Vam osvedcila napriklad v noci na nejakom traily, napr. na Stefanikovi. Dam skor na dobru referenciu ako na info od predajcu. Dakujem.

 • STEFANIK TRAIL 140
  STEFANIK TRAIL 140 nedeľa, 13 december 2015

  Tento clanok som pisal z vlastnej skusenosti... Je to osobna referencia. A vobec nevadi, ze nas sponzoruje Petzl. Keby mal zle vyrobky, ani ich neoslovine... Nebehame s tym, co propagujeme, ale propadugeme to, co sa nam praxou overilo a funguje nam to. Clanok sa len snazi chronologicky spisat vsetko, co je pre nas podstatne pri vybere... PETZL NAO pouzivam ja, ale pouzivam aj nizsie rady PETZL a vyhovujú mojim očakávaniam a potrebám...

Napíšte svoj komentár

Host piatok, 06 december 2019